Εορτασμός της «Ημέρας της Αστυνομίας» και του Προστάτη του Σώματος, Μεγαλομάρτυρα Αγίου Αρτεμίου»
Η 20η Οκτωβρίου έχει θεσμοθετηθεί με απόφαση της πολιτείας ως «Ημέρα της Αστυνομίας» ενώ παράλληλα και ως ημέρα που τιμάται ο προστάτης του Σώματος Άγιος Αρτέμιος.
Για το λόγο αυτό τελέστηκαν σήμερα (20.10.2022) το πρωί, δοξολογίες:
- Στη Διεύθυνση Αστυνομίας Χανίων στον Ιερό Ναό Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου χοροστατούντος του Πρωτοσύγκελου του Γενικού Αρχιερατικού Επιτρόπου της Ιεράς Μητροπόλεως Κυδωνίας και Αποκορώνου Πρωτοπρεσβύτερου Γεωργίου Περάκη.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2022/10/xan-1200x668.jpg)
- Στη Διεύθυνση Αστυνομίας Ρεθύμνου η δοξολογία πραγματοποιήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό της Ιεράς Μητροπόλεως Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου χοροστατούντος του Γενικού Αρχιερατικού Επιτρόπου της Ιεράς Μητροπόλεως Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου πάτερ Νικόλαου Νικηφόρου.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2022/10/reth1-1200x668.jpg)
- Στη Διεύθυνση Αστυνομίας Ηρακλείου στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Μηνά Ηρακλείου χοροστατούντος του Σεβασμιότατου Αρχιεπισκόπου Κρήτης κ.κ. Ευγένιου.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2022/10/2-12-1200x668.jpg)
- Στη Διεύθυνση Αστυνομίας Λασιθίου στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Μεγάλης Παναγίας στη Νεάπολη Λασιθίου, χοροστατούντος του Μητροπολίτη της Ιεράς Μητροπόλεως Πέτρας και Χερρονήσου κ.κ. Γεράσιμου.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2022/10/las-1200x668.jpg)
Στις δοξολογίες παρεβρέθηκαν οι τοπικές Αρχές και φορείς, αντιπρόσωποι των Σωμάτων Ασφαλείας και των Ενόπλων Δυνάμεων, εκπρόσωποι των συνδικαλιστικών ενώσεων του προσωπικού, καθώς και οι απόστρατοι του Σώματος. | |
Παράλληλα αναγνώστηκε η ημερήσια Διαταγή του Αρχηγού της Ελληνικής Αστυνομίας.